Wieniec pogrzebowy czy wiązanka pogrzebowa – co wybrać?

Śmierć bliskiej osoby to niezwykle traumatyczne przeżycie dla najbliższych. Pogrążeni w żałobie pragną oddać hołd zmarłemu w jak najdostojniejszy sposób. Ceremonia pogrzebowa to uroczystość, która stwarza ku temu najlepszą okazję. Jakie wybrać kwiaty na ostatnie pożegnanie? Co lepiej zda egzamin – wieniec czy wiązanka pogrzebowa? Dowiedz się z naszego artykułu.

Rodzaje kompozycji kwiatowych na pogrzeb

Jednym z pytań, jakie zadają sobie bliscy zmarłego przed pogrzebem, jest to, jaki rodzaj bukietu wybrać. Dylemat dotyczy przeważnie wieńca oraz wiązanki pogrzebowej. Na tę decyzję mogą mieć wpływ przede wszystkim dwie kwestie – stopień pokrewieństwa i zażyłości ze zmarłym oraz jego upodobania i preferencje za życia. Zatrzymajmy się na tym etapie, aby wskazać najważniejsze różnice pomiędzy tymi kompozycjami kwiatowymi. Odpowiedzi na wszelkie pytania dostarczy Ci Zakład pogrzebowy Bielsko.

Wieniec pogrzebowy – czym się charakteryzuje?

Wieniec pogrzebowy to zwykle większa kompozycja kwiatowa i wybiera ją przeważnie najbliższa rodzina oraz bliscy przyjaciele. Dostojny wieniec pogrzebowy powstaje na podkładach naturalnych z gałązek iglaków. Do podkładów mocowany jest floret nasączony wodą, aby jak najdłużej utrzymać żywotność kwiatów, a tym samym ich piękny wygląd. Nieodłącznym elementem każdego wieńca jest szarfa, na której znajdują się słowa takie jak m.in. Ostatnie pożegnanie, Od kochającej Żony, Kochanej Siostrze i wiele innych.

Czym się charakteryzuje wiązanka pogrzebowa?

W przeciwieństwie do wieńca pogrzebowego wiązanka jest znacznie mniejszą kompozycją kwiatową. W zależności od indywidualnych upodobań wiązanki mogą zostać osadzone na podkładach z gałązek drzew iglastych lub samych kwiatach. Niejednokrotnie są one wzbogacane dodatkowymi elementami, a przede wszystkim szarfą podobną jak w przypadku wieńców pogrzebowych. Na wiązanki decyduje się zwykle dalsza rodzina zmarłego, a także znajomi.

Wieniec czy wiązanka?

Trudno jednoznacznie wskazać, co okaże się lepszym wyborem, ponieważ jest to tak naprawdę kwestia indywidualna. Na pewno warto wziąć pod uwagę fakt, iż wieniec pogrzebowy jest droższy niż wiązanka z uwagi na jego wielkość.

Wiele tak naprawdę zależy od tego, jak bliska była Ci osoba, z którą się żegnasz. Jeżeli przygotowujesz się do ostatniego pożegnania z bliskim członkiem rodziny, takim jak tato, mama, babcia, dziadek czy brat lub siostra, każdy Ci doradzi dostojny wieniec pogrzebowy. Z pewnością sam wewnętrznie poczujesz, że to słuszna decyzja.

Jeżeli przyszło Ci pożegnać kogoś nie tak bliskiego – sąsiada, znajomego lub współpracownika, wówczas spokojnie możesz postawić na szykowną wiązankę pogrzebową. Bardzo częstym zwyczajem jest także zakup wspólnego wieńca w gronie znajomych lub kolegów z pracy.

Warto tutaj też dodać, iż w całym tym przedsięwzięciu nie chodzi tak naprawdę o redukcję kosztów, ale o poczucie jedności. Wiele osób nie przyznaje tego głośno, ale w głębi serca potrzebuje wsparcia w tak przykrym momencie, a wspólny zakup wieńca daje takie poczucie. Śmierć zawsze zmusza do refleksji nad sensem własnego życia, swoich wyborów oraz uczuć. Człowiek jest istotą społeczną i nawet tak drobny gest może sprawić, że w całej tej sytuacji poczuje się odrobinę mniej samotny.

Jakie wybrać kwiaty?

Najczęściej wybieranymi gatunkami kwiatów w takich okolicznościach są chryzantemy i hortensje, lilie i kalie, róże oraz goździki. Wszystko to z uwagi na fakt, iż to właśnie one charakteryzują się najdłuższą żywotnością, a tym samym pięknym i dostojnym wyglądem na nagrobku. Nie należy traktować tego jak regułę, ponieważ wiele osób wybiera też ulubione kwiaty zmarłego, które nie są żadnymi z wymienionych przed chwilą. W ten sposób oddają mu hołd oraz skupiają się na tym, czego naprawdę chciałaby bliski.

Kolejną kwestią, która budzi wątpliwości jest decyzja pomiędzy kwiatami sztucznymi, a żywymi. Dotyczy to przede wszystkim wieńców pogrzebowych z uwagi na ich wielkość i konstrukcję. Nic w tym dziwnego, ponieważ współczesne wieńce wykonane ze sztucznych kwiatów łudząco przypominają te naturalne i nie da się ukryć – wytrzymują znacznie dłużej w trudnych warunkach pogodowych.

Ostatnie pożegnanie jako wyjątkowy moment

Kwiaty pogrzebowe są symbolem pamięci oraz szacunku. Trudno jakimkolwiek gestem wyrazić emocje związane ze stratą. Zadaniem kwiatów w tym przypadku jest oddanie hołdu zmarłemu, choć dla wielu osób i to nie będzie wystarczające.

Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na wiązankę, czy wieniec, najważniejsza będzie intencja, która za tym stoi. Możliwości na rynku jest mnóstwo. Możesz wybierać spośród żywych i sztucznych kwiatów, żółtych, białych i czerwonych, goździków, chryzantem czy dostojnych róż. Pamiętaj jednak, że nie liczy się przede wszystkim Twoja intencja i to, co niesiesz w sercu, żegnając się ze zmarłym.

Przewiń do góry