Jakie kwiaty kupić na pogrzeb – sztuczne czy żywe?

Ostatnie pożegnanie zmarłego to uroczystość przepełniona smutkiem i żalem. Bardzo trudno w słowach wyrazić wszystkie uczucia towarzyszące stracie, dlatego to właśnie kwiaty mają nam w tym pomóc. Jakie kwiaty wybrać na pogrzeb? Które gatunki nadają się na wieniec pogrzebowy? Wyjaśniamy.

Kilka niepisanych zasad savoir vivre’u w wyborze kwiatów na pogrzeb

Przy wyborze kwiatów warto wziąć pod uwagę stopień bliskości ze zmarłym. Powszechnie przyjęło się, że największe wieńce pogrzebowe oraz okazałe wiązanki przynosi najbliższa rodzina oraz przyjaciele. Wiele osób stosuje także praktykę składkową – współpracownicy lub dalsi znajomi wspólnie kupują wieniec lub dużą wiązankę.

Popularnym wyborem są również mniejsze wiązanki oraz bukiety przewiązane wstążką OSTATNIE POŻEGNANIE, które przynoszą sąsiedzi, dalsi znajomi oraz krewni, a także osoby, które przychodzą wspierać pogrążonych w żałobie bliskich. Odpowiedzi na wszelkie pytania dostarczy Ci Zakład pogrzebowy Bielsko.

Kolorystyka kwiatów pogrzebowych oraz ich gatunek

W wielu krajach europejskich wybiera się żółte kwiaty pogrzebowe z uwagi na symbolikę tego koloru. Żółty jest kojarzony ze smutkiem, żalem, melancholią, a także pożegnaniem. Oczywiście to niejedyny wybór. Bardzo popularny jest kolor biały lub kremowy, ponieważ kojarzone są one ze spokojem i czystością. Nie jest to jednak uznawane za zasadę, ponieważ bliscy mogą się kierować również tym, czego oczekiwałby zmarły.

Bardzo istotną kwestią jest również gatunek kwiatów pogrzebowych. Co do zasady – najlepiej postawić na kwiaty, które są trwałe i długo zachowują elegancki wygląd. Doskonale sprawdzają się gerbery, goździki, róże, a także anturium oraz lilie. Nie każdy jednak kieruje się regułami przy wyborze kwiatów. Częstą praktyką jest wybór ulubionych kwiatów zmarłego, aby w ten sposób oddać mu cześć.

Symbolika kwiatów pogrzebowych

Powyżej przytoczyliśmy kilka gatunków, które są najczęstszym wyborem pogrążonych w żałobie. Teraz opowiemy więcej o ich symbolice.

  • Mieczyki – często kojarzone są z moralnością oraz siłą charakteru.
  • Chryzantemy i hortensje – symbolizują smutek, pożegnanie oraz rozpacz i żal.  Z tego względu najczęściej spotykamy je na cmentarzach.
  • Lilie i kalie – te okazałe kwiaty symbolizują niewinność, czystość oraz współczucie. Cenione są przede wszystkim za łagodność swojego wyrazu.
  • Róże – często niosą ze sobą wyraz głębokiego szacunku oraz miłości. Roże to jedne z najszlachetniejszych kwiatów, dlatego są one chętnie wybierane podczas uroczystości pogrzebowych.
  • Goździki – bardzo często stanowią urozmaicenie do głównego rodzaju kwiatu, jednak równie doskonale sprawdzają się w postaci jednorodnego bukietu.

Kwiaty sztuczne czy żywe?

W ostatnim czasie sztuczne kwiaty zyskały na popularności ze względu na fakt, iż są one po prostu trwałe. Ponadto, sztuczne wieńce charakteryzują się teraz znacznie lepszą jakością niż jeszcze kilka lat temu, łudząco przypominając naturalne.

Na sztuczne kwiaty na pewno warto postawić w miesiącach zimowych oraz letnich, ponieważ wtedy żywe rośliny nie mają odpowiednich warunków, aby przetrwać. W związku z tym taki wieniec szybko traci na jakości i zostaje zutylizowany.

Niezależnie od tego, wciąż wiele osób decyduje się jednak na wieńce wykonane z naturalnych roślin, co jest oczywiście zrozumiałe. W tym przypadku najlepiej kierować się indywidualnymi upodobaniami oraz tym, czego oczekiwałby zmarły.

Rodzaje kompozycji kwiatowych i ich znaczenie

Wspomnieliśmy już wcześniej, jakie rodzaje kompozycji kwiatowych są praktykowane. Teraz omówimy sobie ich charakter, aby lepiej zrozumieć całkowity koncept.

  • Wieńce pogrzebowe – charakteryzują się dużymi rozmiarami i są one najczęściej wybierane przez osoby pogrążone w żałobie. Zwykle są one okrągłe lub półokrągłe. Tworzone są na podkładach naturalnych z gałązek pochodzących z drzew iglastych. Aby przedłużyć żywotność naturalnych roślin do podkładów mocowany jest floret nasączony wodą. Na wieńcach zwykle mocuje się szarfy z ostatnim pożegnaniem zmarłego.
  • Wiązanki pogrzebowe są znacznie mniejsze niż wieńce. Osadzane są one na podkładach z drzew iglastych lub samych kwiatów, a następnie wzbogacane dodatkowymi elementami. Wiązanki można również wyposażyć w szarfę z ostatnim pożegnaniem zmarłego.
  • Bukiety kondolencyjne – oto mniej znany rodzaj kwiatów pogrzebowych. W wielu krajach europejskich takie bukiety są przeznaczone dla pogrążonej w żałobie rodziny zmarłego. Mimo że w Polsce jest to rzadko spotykany zwyczaj, to na pewno można to uznać, że miły gest, który zostanie doceniony.

Ostatnie pożegnanie – moment, który zostaje w pamięci na zawsze

Pożegnania są nieodłączną częścią naszego życia, i mimo to są zawsze przykre i bolesne. Takie momenty warto uczcić w taki sposób, jak życzyłby sobie tego zmarły. Decydując się zatem na wybór kwiatów na pogrzeb, warto wziąć pod uwagę jego preferencje. Jeśli mowa o miłośniku żywych kwiatów, który otaczał się nimi za życia, warto sprawić mu tę przyjemność i postawić na naturalne rośliny. Jeżeli mowa jednak o osobie, która bardzo praktycznie podchodziła do życia, sztuczne kwiaty nie okażą się wcale złym wyborem.

Przewiń do góry