Nekrologi Bielsko-Biała
Ś.P. ANTONI KOWALCZYK
24.09.1942 - 6.09.2024
Lat 81
Ceremonia pożegnania:
10.09.2024 15:00
Kaplica cmentarza przy ul. Grunwaldzkiej
Ś.P. GABRIELA CIENIAWSKA
14.12.1953 - 15.08.2024
Lat 70
Ceremonia pożegnania:
9.09.2024 14:00
Kościól pw. Opatrzności Bożej w Białej
Ś.P. MARIUSZ MAGDZIARZ
13.05.1974 - 29.08.2024
Lat 50
Ceremonia pożegnania:
7.09.2024 11:00
Kaplica cmentarza komunalnego w Kamienicy
Ś.P. BOGUSŁAWA JUSZCZAK
7.02.1948 - 4.09.2024
Lat 76
Ceremonia pożegnania:
7.09.2024 14:00
Kościół Chrystusa Króla na Leszczynach
Ś.P. ANDRZEJ WRÓBEL
28.01.1958 - 2.09.2024
Lat 66
Ceremonia pożegnania:
6.09.2024 11:00
Kościół świętej Małgorzaty w Kamienicy
Ś.P. JACEK SETLA
30.07.1968 - 31.08.2024
Lat 56
Ceremonia pożegnania:
4.09.2024 15:00
Kościół pw. Przemienienia Pańskiego
Ś.P. HENRYK WIRTEK
15.06.1950 - 29.08.2024
Lat 74
Ceremonia pożegnania:
4.09.2024 10:00
Kościół św. Maksymiliana Kolbe w Aleksandrowicach
Ś.P. MARIA GAZDA
6.06.1954 - 24.08.2024
Lat 70
Ceremonia pożegnania:
29.08.2024 12:00
Kościół pw. św. Andrzeja Boboli
Pożegnanie z bliską osobą to najprawdopodobniej najtrudniejsza z rzeczy, którą musimy przeżyć na ziemi. Zwykle nie sposób znaleźć odpowiednich słów, by pożegnać kogoś wyjątkowego dla nas samych. Nie ma jednego magicznego zdania, które sprawi, że ból związany z rozłąką minie. Słowa to zwykle za mało, aby móc wyrazić swoje uczucia, a co dopiero – pożegnać kogoś, kto nadawał sens codzienności.
I choć serce zwykle łamię się w pół, to należy poinformować zainteresowanych o ostatnim pożegnaniu zmarłego. Koniec końców – tutaj na ziemi już tylko tyle możemy zrobić dla bliskiego, który odchodzi na wieki. To właśnie naszą rolą jest to, by oddać zmarłemu cześć i zorganizować pożegnanie, na jakie zasługuje. A jak powszechnie wiadomo – wszystko zaczyna się od nekrologu.
Nekrologi Bielsko – Biała – zaproszenie na uroczystości pogrzebowe
W Polsce tradycyjny nekrolog stanowi swoiste zaproszenie na uroczystości pogrzebowe i ma charakter publiczny. W związku z tym powinien on zostać wywieszony w tych miejscach, z którymi zmarły był związany, a więc tam, gdzie spędzał czas wolny, pracował lub po prostu przebywał na co dzień w dalekiej i niedalekiej przeszłości. Warto pamiętać także o takich miejscach, w których zmarły nawiązywał przyjaźnie oraz inne kontakty o charakterze towarzyskim lub biznesowym. Z uwagi na bardzo dużą popularność mediów społecznościowych, nekrologi możemy zauważyć również m.in. na Facebooku zmarłego. Z tego też powodu, warto uwzględnić ten kanał.
Nekrolog powinien zawierać w swojej treści konkretne, aktualne i potwierdzone informacje na temat pochówku zmarłego. Mamy tu na myśli głównie czas i miejsce ostatniego pożegnania. Nekrologi wywieszane w odpowiednich miejscach powinny mieć dostojną i elegancką oprawę graficzną. Ta dostojność ogranicza się wyłącznie do czarnego nadruku na białym tle oraz wyboru najprostszych czcionek.
Konstrukcja nekrologu
Jakie informacje powinien zawierać nekrolog? Biorąc pod uwagę jego informacyjny charakter, a jednocześnie aspekt związany z zaproszeniem na uroczystość nie może w nim zabraknąć informacji takich jak imię i nazwisko zmarłego, data i miejsce pochówku, wiek zmarłego oraz jego data urodzenia (opcjonalnie) i śmierci.
Nekrolog powinien się zaczynać od tzw. formuły otwarcia np. „z żalem zawiadamiamy…”, ”z bólem serca zawiadamiamy…”. Zaraz po tym zwrocie należy umieścić informację o śmierci z opcjonalnie podaną datą urodzenia zmarłego. W dalszej kolejności powinniśmy napisać imię i nazwisko osoby zmarłej i tutaj bardzo ważne – ten fragment piszemy dużą i pogrubioną czcionką. Następnie informujemy o dacie i miejscu pochówku (lub miejscu odbycia się nabożeństwa żałobnego). Na samym końcu warto dodać informację o nadawcy tego komunikatu z podkreśleniem jej smutnego charakteru np. „pogrążona w żałobie rodzina”, „pogrążona w żalu żona wraz z dziećmi” itd.
Obecnie bardzo popularne stało się także dodawanie w treści nekrologu fragmentów z literatury pięknej. W szczególności chętnie wykorzystywane są Treny Jana Kochanowskiego.
Nekrolog i jego historia
Geneza powstania nekrologów wiąże się z kalendarzem. Początkowo były to po prostu notatki, w których znajdowały się imiona i nazwiska umieszczane na marginesach tych ksiąg. Wraz z upływem czasu przekształciły się one w osobną księgę zwaną „necrologium”. Łączyły one swoją funkcję informacyjną z dokumentowaniem treści na temat biografii zmarłych ludzi.
Jak wiadomo, to jednak nie koniec pewnego rodzaju „transformacji” tej formy. Dzisiaj słowo nekrolog jest rozumiane jako pośmiertne ogłoszenie, które umieszcza się w prasie, mediach społecznościowych oraz miejscach związanych ze zmarłym.
Sama nazwa – nekrolog pochodzi z języka greckiego: nekrós – trup i logos – słowo. W wiekach średnich nastąpiła jednak latynizacja tego wyrazu z uwagi na obowiązującą wówczas łacinę w kościele. Warto zaznaczyć, że w tej instytucji tradycja i dokumentowanie miała szczególne znaczenie. W związku z tym nekrolog ma kontekst historyczny i wiąże się bezpośrednio z prowadzeniem dokumentacji oraz zachowaniem pamięci o tych, którzy zakończyli swoje ziemskie życie. Warto zauważyć, że nekrologi powstawały z myślą o przyszłych adresatach, którzy szukając w przyszłości informacji, znajdą je.
Publikacja nekrologu z Bielska Białej w sieci
Jak już wcześniej wspomnieliśmy, coraz częściej nekrologi z Bielska-Białej są publikowane w mediach społecznościowych. Dotyczy to przede wszystkim osób z pokolenia związanego z Internetem w bardzo ścisłym aspekcie. Na stronie internetowej Zakładu Pogrzebowego Lete publikujemy nekrologi w bardzo prostej formie z możliwością dystrybucji tej informacji dalej – poprzez Facebooka oraz newsletter. Zależy nam na tym, by nasi Klienci byli jak najmniej obciążeni organizacją uroczystości pogrzebowej, więc dokonujemy wszelkich starań, by wszystko było ja najprostsze. Istnieje także możliwość skopiowana linku, by podać tę przykrą wiadomość dalej.