Pogrzeb świecki Bielsko


Ostatnie pożegnanie bliskiej osoby to wyjątkowy czas dla wszystkich pogrążonych w żałobie. Wielu z nas pragnie w sposób szczególny uczcić dotychczasowe życie zmarłego, dlatego też z roku na rok coraz więcej osób decyduje się na organizację pochówku świeckiego. W ten sposób można w pełni upamiętnić życie ziemskie zmarłego, oddać mu hołd oraz szacunek.

Organizacja pogrzebu świeckiego w Bielsku-Białej

W Bielsku-Białej pogrzeby świeckie odbywają się na terenie cmentarza lub katedry komunalnej. Uroczystość ta jest uznawana za wyjątkową z uwagi na jej osobisty charakter w stosunku do zmarłego. Zamiast tradycyjnej mszy świętej, zebrani mają okazję wspólnie wspominać wszystkie chwile spędzone ze zmarłym. W trakcie ceremonii świeckiej pochylamy się nad historią zmarłego, wspominamy jego upodobania, pasje, więzi z innymi osobami oraz wszystkie kwestie, które były dla niego szczególnie ważne. Uroczystość prowadzi Mistrz Ceremonii, który wcześniej konsultuje z osobą decyzyjną przebieg pogrzebu świeckiego. Wiele osób wyraża chęć prezentacji zdjęć zmarłego. Bardzo częstym motywem jest także wysłuchanie jego ulubionej piosenki, która towarzyszy zwykle podczas składania jego ciała do grobu. Muzyka może być również grana na trąbce bądź skrzypcach.

Rola mistrza ceremonii pogrzebowej

Mistrz ceremonii pogrzebowej odgrywa bardzo ważną rolę w kwestii całej uroczystości, ponieważ to właśnie on jest odpowiedzialny za jej przeprowadzenie. Nie ulega wątpliwości, że musi się on charakteryzować ogromną empatią, klasą oraz taktem. Profesjonalne podejście jest w tym przypadku kluczowe z uwagi na szacunek do zmarłego oraz uczuć pogrążonych w żałobie osób. Zadaniem mistrza ceremonii jest także troska o to, by zmarły był cały czas w centrum rozważań, co sprawi, że sama uroczystość będzie miała wymiar osobisty w stosunku do niego.

W naszym zakładzie pogrzebowym osoba decyzyjna w sprawie pochówku ustala wszystkie kluczowe kwestie z mistrzem ceremonii. W wyniku rozmów powstaje scenariusz uroczystości, który jest później konsultowany z rodziną oraz akceptowany. Zależy nam na tym, by w pełni oddać wszystkie założenia rodziny i z taką misją podchodzimy do każdej rozmowy.

Pogrzeb świecki osoby wierzącej

Na pogrzeb świecki decydują się również osoby, które wyznają wiarę chrześcijańską. W takich sytuacjach scenariusz uroczystości zawiera momenty, w których zgromadzeni skupiają się na modlitwie, czytaniu fragmentów Biblii oraz śpiewaniu pieśni religijnych. Różnicą w tym przypadku jest to, że ceremonia nie ma charakteru tradycyjnej mszy z udziałem księdza. W dalszym ciągu to zmarły jest w centrum, co pozwala zachować osobliwy charakter uroczystości.

Przewiń do góry