Jak zrobić wiązankę nagrobną na florecie krok po kroku?

Pogrzeb bliskiej osoby to cios prosto w serce dla każdego. W takim momencie człowiek uświadamia sobie, jak wielu rzeczy jeszcze nie powiedział zmarłemu i jak wielu chwil już wspólnie nie przeżyją. Z biegiem czasu oswajamy się jednak z bólem, szukamy sposobów, aby oddać hołd zmarłemu. Jedną z takich praktyk są odwiedziny na cmentarzu z wiązanką nagrobną. Sprawdź, w jaki sposób możesz samodzielnie ją przygotować.

Dlaczego warto samodzielnie przygotować wiązankę nagrobną?

Nie od dziś wiadomo, że prezenty prosto z serca są tymi najważniejszymi. Ta sama zasada tyczy się także honorowania pamięci zmarłego. Ostatecznie nie liczy się to, w jaki sposób to robisz, lecz dlaczego to robisz. Najważniejsza jest w tym przypadku intencja.

Jeśli podejmiesz się samodzielnego przygotowania wiązanki, przekonasz się, że będzie to dla Ciebie ogromne przeżycie. Oto pierwszy raz zrobisz coś o własnych siłach z nadzieją, że efekt będzie wart tej pracy. Przygotowanie wiązanki po swojemu to dobre rozwiązanie, jeśli chcesz ofiarować zmarłemu coś wyjątkowego. Wkładając całe swoje serce w tę pracę, na pewno będziesz z siebie dumny.

Zobacz zatem, jakie kroki powinieneś podjąć, aby przygotować piękną wiązankę na florecie. Odpowiedzi na wszelkie pytania dostarczy Ci Zakład pogrzebowy Bielsko.

Wiązanka nagrobna na florecie – czego potrzebujesz?

Aby przygotować dostojną wiązankę nagrobną, będziesz potrzebował materiału roślinnego, czyli kwintesencję kompozycji oraz materiału nieroślinnego – jej podstawę. Oto dokładne listy.

Przykładowa lista elementów roślinnych:

  • hortensja,
  • róża,
  • lilia długokwiatowa,
  • liście strelicji,
  • śnieguliczka,
  • rdest sachalijski,
  • storczyk cymbidium,
  • liście pałki wodnej,
  • ruscus włoski,
  • jodła.

Przykładowa lista elementów potrzebnych do zrobienia bazy:

  • fiolki plastikowe,
  • floret
  • drut wyżarzany prosty 0.8.

Powyższe pozycje na listach (szczególnie tej pierwszej) są jedynie przykładami. Skoro samodzielnie przygotowujesz wiązankę nagrobną, możesz wyjść poza schemat, wybierając ulubione kwiaty oraz rośliny zmarłego. W ten sposób nadasz kompozycji jeszcze bardziej indywidualnego i osobistego charakteru.

Wiązanka nagrobna na florecie krok po kroku

Zanim rozpoczniesz pracę, zastanów się, w jakim miejscu na płycie nagrobnej będziesz chciał ułożyć wiązankę. Kompozycja kwiatowa, którą zaproponujemy w tym akapicie, będzie wąska i długa. W domyśle powinna być zatem ułożona wzdłuż grobu, choć jej kształt będziesz mógł dostosowywać w zależności od potrzeb ułożenia na płycie nagrobnej. Przemyślałeś już wszystko? W takim razie zaczynamy.

 

KROK 1.

Na początek będziesz potrzebował rdestu oraz floretu. Ostrożnie włóż rdest do floretu, uważając na to, by się nie rozerwał. Aby kompozycja była stabilniejsza, przymocuj obydwa elementy do siebie, a na koniec skróć rdest do właściwej długości.

KROK 2.

W kolejnym kroku robimy bazę. Do gąbki wprowadzamy jodłę z delikatnie wyskubanymi końcówkami z igieł. Nie wprowadzamy jej do końca, aby nie wysunęła się z gąbki. Na tym etapie wyznaczamy kształt wiązanki, a więc układamy gałązki w taki sposób, by określały one długość, szerokość oraz wysokość kompozycji.

KROK 3.

Teraz wzbogacamy wiązankę o lilie oraz liście strelicji i ruscus, pilnując jednocześnie, by kształt pozostał zgrabny i subtelny.

KROK 4.

Pora na główną gwiazdę wiązanki, a mianowicie hortensje. W sam środek wprowadzamy dwie hortensje obok siebie. W dalszym kroku wzbogacamy kompozycję o róże oraz śnieguliczkę bez liści.

KROK 5.

Kompozycję uzupełniamy suszonym lotosem, który wcześniej drutujemy i spryskujemy sprayem. Końcówki drutu musimy zakrzywić, aby nie wysunął się nam z gąbki.

KROK 6.

Do fiolek wkładamy storczyki, a następnie wsuwamy je do gąbki. Fiolka sprawi, że znajdą się one wyżej niż włożone bezpośrednio do gąbki.

KROK 7.

Jeśli przygotowujesz wiązankę na ostatnie pożegnanie zmarłego, przewiąż całość dekoracyjną szarfą z dedykowanym napisem (np. Ostatnie pożegnanie, Kochanemu…, Od Kochającej…). Jeśli nie jest to kompozycja na uroczystość pogrzebową, możesz udekorować całość warkoczykami z liści pałki. I… gotowe!

Wiązanka nagrobna na florecie. To ważne!

Samodzielne przygotowanie wiązanki nie musi być wcale trudne. Bardzo ważne jest to, aby dopilnować, by floret nie był widoczny. Jeśli decydujesz się na mieszankę większych kwiatów z mniejszymi, pamiętaj, by zacząć od ułożenia tych większych. Drobniejsze kwiaty powinny Ci służyć do wypełnienia wolnego pola. Dla lepszego efektu gotową wiązankę możesz spryskać nabłyszczaczem.

Wiele osób decydujących się na samodzielne przygotowanie wiązanki zastanawia się także pomiędzy sztucznymi, a żywymi kwiatami. Decydując się na żywe rośliny pamiętaj o tym, by nasączyć floret wodą, ponieważ to wpłynie na jej żywotność, a tym samym piękny wygląd kompozycji kwiatowej.

Czy dokładnie zapoznałeś się z lekturą? Jeśli tak, to nic nie stoi na przeszkodzie, abyś zabrał się do pracy. A jeśli czujesz, że jednak nie jest to zadanie dla Ciebie, zachęcamy do skorzystania z naszych usług. Przygotujemy dla Ciebie dokładnie taką wiązankę, jaką chciałbyś podarować zmarłemu.

Przewiń do góry