4 najważniejsze różnice pomiędzy pogrzebem katolickim a świeckim

Pogrzeb bliskiej osoby to jedno z najsmutniejszych i najtrudniejszych wydarzeń, z jakim musimy się mierzyć. Wielu osobom kojarzy się on przede wszystkim z silnym przeżyciem mistycznym, które odbywa się w murach cmentarnej kaplicy. Mimo to, w ostatnim czasie coraz więcej osób wybiera pogrzeb świecki. Jakie są najważniejsze różnice? Dowiedz się więcej z naszego artykułu.

Jak wygląda świecki pochówek?

Podstawową różnicą pomiędzy pogrzebem świeckim a katolickim jest fakt, iż w tym pierwszym przypadku zgromadzeni skupiają się na dokonaniach i życiu zmarłej osoby, a nie samej śmierci. Świecki pochówek ma charakter nieco bardziej osobisty ze względu na mowę pożegnalną zamiast katolickich modlitw.

Na przygotowanie ceremonii wpływ ma tak naprawdę rodzina zmarłej osoby. Istotne jest jednak to, by wszystko odbyło się zgodnie z obowiązującymi zasadami etyki i reguł prawnych. Przyjrzyjmy się bliżej różnicom pomiędzy pochówkiem świeckim a katolickim.

Mistrz Świeckiej Ceremonii Pogrzebowej zamiast Księdza

Mistrz Ceremonii nie jest związany z żadnym wyznaniem, dlatego nie musi się on dostosowywać do swoistego etosu posługi kapłańskiej. Rolą Mistrza Ceremonii jest wypełnienie woli zmarłego i/lub jego rodziny, więc w trakcie ceremonii wspiera on zgromadzonych oraz wspomina zmarłego z należytym szacunkiem.

Mistrz Ceremonii wygłasza odpowiednie przemówienie, odnosząc się tym samym do życia zmarłego – jego zasług oraz sukcesów. Zdarza się również, że rodzina życzy sobie, aby przemowa była wsparta formą wizualną – w sali pogrzebowej wyświetlane są wówczas zdjęcia zmarłego, do których Mistrz Ceremonii może nawiązać w swojej mowie. 

Co więcej, Mistrz Ceremonii zwykle dostosowuje swoje ubranie do wskazówek rodziny. Może to być klasyczny strój wizytowy typu garnitur. Zdarza się jednak, że bliscy życzą sobie specjalną szatę przypominającą togę sędziego ze specjalnymi zdobieniami. Pogrzeby katolickie nie uwzględniają takiej możliwości.

Duża doza dowolności w organizacji uroczystości

Ceremonia świecka może przebiegać dokładnie tak, jak życzyłby sobie zmarły. To właśnie rodzina decyduje o tym, jakie kwestie powinny zostać poruszone podczas pogrzebu. Dzięki temu ceremonia ma niepowtarzalny i indywidualny charakter. Jeśli najbliżsi zdecydują, że chcą przemawiać w trakcie pożegnania, mogą zaplanować dedykowany na to czas.

Tutaj warto zwrócić uwagę na fakt, iż w nabożeństwie o charakterze religijnym nie ma możliwości, aby ingerować w stałe elementy pogrzebu. Aby nadać pogrzebowi indywidualnego charakteru, można w porozumieniu z organistą dobrać właściwe pieśni religijne.

Drugą z możliwości jest również troska o ozdobę ceremonii – przepiękne kompozycje kwiatowe w postaci wiązanek, wieńców czy też stroików na urnę pozwalają nadać pożegnaniu osobliwego charakteru.

Odmienny przebieg uroczystości

W przypadku uroczystości świeckiej wstęp stanowi zwykle oprawa muzyczna, po której następuje przywitanie zgromadzonych osób, a przede wszystkim – najbliższej rodziny zmarłego. Na tym etapie Mistrz Ceremonii jest często proszony o wygłoszenie przemowy dotyczącej kwestii przemijalności życia. Najważniejszym punktem jest opowiadanie o zmarłym (na etapie przygotowań Mistrz Ceremonii przeprowadza wnikliwe rozmowy z najbliższymi na temat zmarłego, aby jak najlepiej oddać mu hołd). Zakończeniem tej części bywa zwykle minuta ciszy. Kolejnym elementem ceremonii jest przemarsz żałobników na cmentarzu pod mogiłę lub grobowiec, w którym zmarły będzie spoczywał. Tam następuje ostatnie pożegnanie oraz podziękowanie dla rodziny i wszystkich zgromadzonych. Zwykle jest to również czas na złożenie kondolencji najbliższym członkom rodziny osoby zmarłej. Zakończeniu ceremonii towarzyszy zwykle oprawa muzyczna – najczęściej są to utwory muzyki klasycznej.

Powyższy przebieg uroczystości świeckiej jest oczywiście przykładowym, ponieważ jak już wcześniej wspomnieliśmy, wszystko zależy od preferencji osób zamawiających tę usługę.

Przebieg pogrzebu katolickiego może wyglądać podobnie, jednak ma on charakter modlitewny. Pierwszym etapem jest wystawienie trumny z ciałem osoby zmarłej i przewiezienie jej do świątyni. W kościele zostaje odprawiona Msza Święta w intencji zmarłego. Po nabożeństwie ksiądz wraz ze zgromadzonymi odprowadza trumnę z ciałem na cmentarz, gdzie zostają odprawione ostatnie modlitwy. Również i w tym przypadku jest to zwykle czas na złożenie kondolencji rodzinie zmarłego.

Czas trwania ceremonii

Ceremonia świecka trwa tyle, ile życzy sobie rodzina zmarłego. Przeważnie jest to od 20 do 40 minut, ponieważ nie odprawia się w tym przypadku nabożeństw i nie ma potrzeby przemieszczania się do kościoła.

Pożegnanie o charakterze religijnym bywa zwykle dłuższe i trwa średnio około 1,5 godziny. Wszystko zależy od księdza, który odprawia liturgię, oprawy muzycznej oraz odległości kościoła od cmentarza.

Jak widać różnice między pogrzebem katolickim a świeckim są znaczne, a sam wybór w tej kwestii powinien być dyktowany przekonaniami zmarłego oraz jego rodziny.

Przewiń do góry